Nowy JPK_VAT

Nowy JPK_VAT

Od 1 października 2020 roku wchodzi nowa struktura JPK_VAT. Pierwotnie miało to nastąpić 1 lipca 2020 roku, ale w związku z pandemią zostało to przesunięte.
Co się zmienia:

  • Brak deklaracji VAT-7 dla firm, które rozliczają się miesięcznie oraz VAT-7K w zamian będzie odpowiednio JPK_VAT , oraz JPK_VAT7K .

Firmy, które rozliczają się kwartalnie, będą miały obowiązek za pierwszy i drugi miesiąc wypełnić i wysłać część ewidencyjną a w trzecim również wypełnić i wysłać część ewidencyjną za miesiąc+ złożyć deklaracje  JPK_VAT7K

  • Od października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT, wyjątek stanowi korekty deklaracji
    Jeżeli chodzi o podpis dokumentu zostaje dodana możliwość podpisu przez EPUAP oraz jak wcześniej podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi.

Jak będzie wyglądać plik JPK_VAT można zobaczyć na stronie ministerstwa https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk

Pojawią się też kody dla poszczególnych pozycji sprzedażowej:

Kody na oznaczenie dowodów sprzedaży:
– RO – dla sprzedaży z kas rejestrujących,
– WEW – dla dokumentu wewnętrznego,
– FP – dla faktury dotyczącej sprzedaży zewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Co jeśli zrobimy błąd?

Urząd Skarbowy wezwie nas do skorygowanie błędów, wskazując, co zostało źle zrobione. Na poprawę będziemy mieli 14 dni od odebrania wezwania. Jeżeli nie poprawimy błędu/błędów to Urząd będzie miał prawo nałożyć sankcje w wysokości 500 zł za każdy błąd wskazany w wezwaniu.

Jak można skorygować plik?

– W przypadku korekty przesłanej ewidencji będzie trzeba złożyć nowy, kompletny oraz zawierający poprawione dokument w pliku XML,
a nie tylko część, która miała zostać poprawiona.
– Korekty dokumentów wpływających na wysokość podstawy, będzie trzeba oznaczyć numerem dokumentu tego, którego korekta dotyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *