Jak założyć działalność gospodarczą nie wychodząc z domu ?

Jak założyć działalność gospodarczą?

Dziś w czterech krokach opiszę Wam jak założyć działalność gospodarczą, nie wychodząc z domu.

Jak wiemy, profil zaufany jest bezpłatny i można go założyć w każdej chwili np. przez bank, co daje nam opcje w zaciszu założyć Twoją pierwszą firmę.       

Pierwszym krokiem będzie założenie konta w CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej):

  • Na stronie https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/NewUser.aspx  wybieramy, w jaki sposób chcemy utworzyć konto.
  • Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie konta za pomocą linku, który przyszedł na wskazany w formularzu adres e-mail.
  • Ostatnim krokiem w tym punkcie będzie wypełnienie wniosku o wpis działalności gospodarczej. Formularz jest bardzo intuicyjny. Trzeba w nim wypełnić informacje takie jak: dane osobowe, adres siedziby spółki, PKD (czyli rodzaj działalności) informacje kontaktowe oraz jak będzie prowadzona rachunkowość działalności, czy przez nas samych, czy może przez biuro rachunkowe. Osobiście przy małych firmach, polecam aplikacje księgowe, które są bardzo intuicyjne i przede wszystkim o wiele tańsze co jest ważne przy rozpoczynaniu własnego biznesu.

Wpis zazwyczaj jest następnego dnia roboczego.

 

Drugim krokiem będzie załatwienie formalności w Urzędzie Skarbowym.

Teraz musisz zdecydować się czy chcesz być podatnikiem VAT, czyli czy przy wystawianiu chcesz, aby do kwoty netto ma zostać dodany VAT np. 23%.

Moim zdaniem lepiej być niż nie być. W przypadku, gdy przekroczysz 200 tysięcy złotych przychodów, to masz obowiązek się zarejestrować.

Aby, przystąpić do bycia podatnikiem VAT wystarczy wypełnić deklaracje VAT-R. Jest to możliwe przy samej rejestracji. Zaznaczamy, że chcemy złożyć dodatkową, deklaracje właśnie VAT-R.

W Deklaracji również wypełniasz dane osobowe, adres siedziby, dane księgowości (bądź swoje, jeśli sam prowadzisz rachunkowość), dane kontaktowe oraz planowaną datę przystąpienia do bycia czynnym podatnikiem VAT. Musi to być co najmniej dzień następny od daty złożenia deklaracji.

UWAGA: Po złożeniu deklaracji można spodziewać się wizyty kontrolnej z Urzędu Skarbowego w Twojej siedzibie firmy. Na wizycie zazwyczaj urzędnik pyta jaką działalność prowadzisz, gdzie przyjmujesz klientów, gdzie znajduje się księgowość. Warto mieć przygotowany tytuł prawny do lokalu, czyli np. umowę najmu czy akt własności.

Kiedy dowiesz się, że jesteś czynnym podatnikiem VAT?

Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/

Jeśli wyświetli się Twoja firma, a u góry będzie zielony pasek to znak, że już jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Pamiętaj, że nie musisz być wpisany od razu w rejestr, aby odliczać sobie koszty czy wystawiać faktury z VATem. W deklaracji VAT-R wpisujesz datę zamiaru rozpoczęcia bycia czynnym podatnikiem VAT.

Trzecim krokiem jest ZUS. Tutaj również możesz zgłosić swoje składki od razu przy składanym wniosku. Poniżej, przedstawiam Ci opcje, jakie są możliwe przy zgłoszeniu się do ZUSu.

ULGA NA START – 6 MIESIĘCY, KOSZT OK. 300 ZŁ MIESIĘCZNIE

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, w jakim zakresie robił w tym i rok wcześniej.
  • nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Jak złożyć wniosek: Zgłoszenia dokonujesz na formularzu ZUS ZZA, najłatwiej od razu przy rejestracji formularzu CEIDG-1 lub w programie epłatnik https://www.zus.pl/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/eplatnik-bezkosztowe-przekazywanie-dokuentow-ubezpieczeniowych-do-zus (instrukcja do założenia konta w ZUS PUE).

MAŁY ZUS – 24 MIESIĄCE, KOSZT OK. 700 ZŁ MIESIĘCZNIE

NORMALNE SKŁADKI ZUS – CZYLI NA 2020 ROK, KOSZT 1470 ZŁ

  • W tym przypadku przy rejestracji działalności, ZUS sam automatycznie Cię wpiszę, a Twoim zadaniem jest comiesięczne deklaracje. Najmniej skomplikowana opcja, niestety najdroższa.

Ostatnim krokiem będzie firmowe konto bankowe.

Warto założyć firmowe konto bankowe, aby oddzielić prywatne finanse o tych firmowych.

Pamiętaj, aby po założenia firmowego konta bankowego zgłosić to przez formularz CEIDG -1 aktualizacyjny. Wypełnia się, go w ten sam sposób jak przy rejestracji w tym, że wypełniamy tylko zmieniane dane. Czyli w tym przypadku rubryka konto bankowe 😊.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *